-
II. Országos drogprevenciós kisfilm-készítő verseny
A Sziget Fesztiválon (2010. 08. 11-16 között) bejelentettük a fiataloknak, hogy ismét lesz drogprevenciós kisfilm-készítő verseny.
2010 októberében a Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetőjével tartottunk egy megbeszélést, az ő javaslatukat is figyelembe véve alakítottuk ki a pályázati kategóriákat. Egyeztettük az együttműködés tartalmát, és a résztvevők feladatait.
Programunk 2010. 10. 01-én indult, 35 éven aluli fiatalok részére hirdettük meg a pályázatot. A pályázat meghirdetésében támogatónk a Pályázatfigyelő Szerkesztősége volt ismét segítségünkre, továbbá a Metacsoport KFT által működtetett MetaCommunication elvégezte a sajtóanyagok korrektúrázását és saját levelezőrendszerén keresztül több ezer címre terjesztését, részben a célcsoport, részben a sajtó irányába.
Ez már a második ilyen jellegű programunk volt. Két kategóriát írtunk ki (40 másodperces és 5 perces kategóriákat).
Célunk a drogkereslet csökkentésére irányult hosszútávon. Célunk az volt a versennyel, hogy a fiatalok által készített filmekkel megfogalmazott, átadott ismereteket, véleményeket elérhetővé tegyük a kortársak, a szülők, a szakemberek, és a laikus érdeklődők számára.
Ezt a célt elértük. A program sokkal több színtérre jutott el, mint amire számítottunk. Erre a versenyre nem csak egyéni alkotók, munkahelyi, vagy iskolai, szakköri közösségek, de a tavalyi versenyhez hasonlóan nevelőotthonokban élő fiatalok, továbbá javítónevelő intézmények lakói, sőt még a váci fegyház fogvatatottai is készítettek drogprevenciós kisfilmeket. Felkeltette a filmes, mozgókép kultúrával foglalkozó szakemberek érdeklődését ez a pályázat.
Igyekeztük minél szélesebb körben kommunikálni a felhívásunkat egészen a beadási határidő napjáig. Az Interneten számtalan pályázatokról informáló, vagy filmes honlapon is megjelent.
A felhívást követő média megjelenések: 2010. 12. 03. Klubrádió
A Civil Rádióban a Szociopanoráma című műsorban (2X1 óra időtartamban) beszéltünk a kiírásról, a programról. 2011. 02. 04. és 2011. 04. 15.-én. (Az Életrevaló Egyesület honlapján elérhetőek ezek a műsorok.)
Készítettünk egy reklámspotot a felhívásról és ezt is az internetes felületeinken elérhetővé tettük.
A fővárosi és a vidéki kábítószerügyi egyeztető fórumok részére is elküldtük a felhívásunkat.
A programot folyamatosan kommunikáltuk az Életrevaló Egyesület honlapján:
//eletrevaloegyesulet.gportal.hu
Készítettünk egy saját blog oldalt a programnak: http://www.eletrevalo.blogspot.com/
Ezen az oldalon tekinthető meg az a 35 film, ami a pályázatra beérkezett.
A harmadik internetes felület pedig, a Facebook oldala volt, ahol az Életrevaló Egyesület felületén létrehoztunk egy 108 fős „Te is filmes vagy” Országos drogprevenciós kisfilm-készítő verseny csoportot. Az Életrevaló Egyesület a Facebook oldalán minden este 8-tól elérhető volt a pályázók részére és konzultációs lehetőséget biztosítottunk. Közvetlenül is feltehettek kérdéseket a pályázók a szervezőkhöz. Az Életrevaló Egyesület elnöke, aki a program koordinációjáért felelős személy volt tartotta a kapcsolatot a résztvevőkkel, érdeklődőkkel. A kérdéseket és válaszokat a honlapon és a blog oldalon is közzétettük.
Később a Facebook oldalán a zsűri részére is létrehoztunk egy csoportot.
A beérkező filmeket a 4shared.com oldalon egy zárt tárhelyre tettük fel a beadási határidőig, ahol csak a zsűri felkért tagjai tudták megnézni. A zsűritagok megkapták az értékelési szempontrendszert és az értékelő adatlapot a munkájukhoz. A zsűri tagjai voltak: Oláh László a BRFK Bűnmegelőzési Osztályának vezetője, Barkóczi Gabriella a BRFK munkatársa, DADA oktató, Matusek M. Zsuzsanna Gyermekvédő Liga elnöke, Kály-Kullai Károly mentálhigiénikus, drogprevencióval, szerhasználókkal foglalkozó szakember. Az előző év legjobb drogprevenciós kisfilmet készítő alkotót, Németh Mariannát Orosházáról felkértük a zsűrizésre, mint kortárssegítőt. A zsűri tagja volt még Takács Katalin az Életrevaló Egyesület önkéntes kortárs segítője, továbbá önkéntesként Bartha Krisztián, az Egyesület alelnöke vett részt ebben a munkában.
A program lebonyolítása során az Országos Rendőr-főkapitányság jogászai felajánlották segítségüket és a felhasználói szerződést elkészítették.
A jogszerűség szem előtt tartására fontos volt. A program során a jogszerűségre felhívtuk a fiatalok figyelmét és igyekeztünk érhető, és megfelelő információt adni számunkra. Ennek következtében nem csak a mozgókép jogtisztaságára figyeltek oda, hanem a filmekhez felhasznált zenéket is inkább többen saját maguk szerezték. A pályázók visszajelzései alapján komoly együttműködés alakult ki az alkotócsoportokon, baráti közösségeken belül a filmkészítés kapcsán. Komolyan utána néztek a kábítószerezéssel kapcsolatos információknak. Természetesen nem volt elvárás a profi színészi játék, és a kifogástalan technikai megvalósítás sem. A program lényege a kábítószerek, drogok használatának elkerülésére való figyelemfelhívás volt. Éppen ezért elfogadtunk olyan filmet is, aminek a tartalma volt igazán érdekes és nem a technikai kivitelezése. Volt olyan film, amit a nevező fiatal egy határ menti hátrányos helyzetű településről küldött be, ahol senki sem foglalkozik filmezéssel, és a pályázó az édesanyja mobil telefonjával készített. (A program eredményének tartom azt is, hogy eljutott az ország legszegényebb és legreménytelenebb helyzetben lévő részeire is.)
/A Fővárosi Cigány Önkormányzat és egy nemzetközi rendőrszervezet segítségével két napra ezt a fiatalt a családjával vendégül láttuk, és a díjkiosztó rendezvényen is részt tudtak venni./
A programkommunikációját segítő kártya naptárak nyomtatását a Server Line Bt. végezte és együttműködő partnerünk a BRFK a DADA oktatókon keresztül juttatta el az iskolába. Postai úton a kőbányai iskolákba is kiküldtük a felhívással együtt. Önkénteseink, korábbi pályázóink, saját iskoláikban, baráti körükben is segítettek a terjesztésben.
A pályázat beadási határideje: 2011. 05. 10-e volt.
2011 februárjában felkértük Kőbánya polgármesterét (, mivel a szervezetünk székhelyi Kőbányán van) a fővédnöki feladat ellátására, amit Kovács Róbert elvállalt.
2011 márciusában megkeresett bennünket a Daazo.com - European Short Film Centre oldalt üzemeltető Daazo Film- és Médiaszolgáltató Kft. Ezzel a szervezettel együttműködési megállapodást kötöttünk, és későbbiekben eredményes együttműködés keretében a programunkra beérkező drogprevenciós rövidfilmek részére önálló csatornát hoztak létre, ezen a filmes közösségi oldalon.
Természetesen a program során további közösségi videó megosztók használata is rendelkezésére állt a pályázóknak. (Pl: Youtube…)
2011 márciusában újabb együttműködés jött létre. Telefonos megkeresésünkre a MEDIAWAVE Nemzetközi Film- és Zenei Fesztivál fesztiváligazgatója a 2011. június 2-12 közötti fesztiválon egy órás bemutatkozási lehetőséget biztosított a drogprevenciós filmek számára, továbbá a felhívásunkat is közzétette weboldalaikon.
30 percet a korábbi év alkotásainak és 30 percet az ez évi alkotásoknak szántunk. A pályázók részére ez is egyfajta díj volt és rendkívül értékelték ezt a lehetőséget. Jelentősnek találjuk, hogy ilyen nemzetközi rendezvényen is felhívhattuk a figyelmet a terjedő kábítószer használat problémájára.
A zsűri több lépcsőben értékelte a beérkező alkotásokat.
A MÉDIAWAVE Nemzetközi Film - és Zenei Fesztiválra beküldendő filmek megszavazásával kezdte a tevékenységét, mert ezt a DVD összeállítást kellet a leggyorsabban eljuttatni Szombathelyre.
A zsűri a helyezésekről 2011. 05. 21-én ült össze. Mindkét kategóriában 3-3 helyezést állapított meg. Polgármester javaslatot kért a különdíjas alkotásra.
/ Megemlítjük, hogy a programmal párhuzamosan a tavalyi és az idei pályázatra beérkező filmekből egy Drogprevenciós kisfilmkészítő verseny kisfilm válogatás DVD készült a Nemzeti Civil Alapprogram támogatásával. Mivel a DVD összeállítás a Nemzeti Erőforrás Minisztérium pályázati programja nélkül nem jöhetett volna létre, ezért a DVD-n a NEFMI logóját is elhelyeztük./ Erre a DVD-re kerülés lehetősége is egyfajta elismerés volt az alkotók számára.
Minden alkotó és szereplő részére emléklapot nyomtattattunk és adtunk át a díjkiosztó rendezvényen 2011. június 4-én a Rendőrségi Igazgatási Központ, Auditóriumában.
A rendezvényről videofelvétel készült.
A rendezvényre a Váci Fegyház és Börtön parancsnoka kérésünkre engedélyezte, hogy a rabok közül az egyik alkotó, részt vegyen a díjkiosztó rendezvényen. Ez az esemény nagy média nyilvánosságot kapott. (RTL Klub, TV2.) Korrekt tájékoztatást a rendezvényről az írott médiában olvashattunk: Infovilág, Magyar Nemzet Online.
A televíziók néhány filmet, filmrészletet bemutattak a drogprevenciós kisfilmekből.
A fiatalok közül volt, aki saját blogjában emlékezett meg a versenyről. A fiatalok egy részével a kapcsolata az Egyesületnek rendszerint megmarad és újabb programjainkba kapcsolódnak be. Így lesz ez az idén is, a Sziget Fesztiválra drogprevenciós programunkhoz csatlakozott egy fő a tavalyi nyertesek közül és három fő az idei pályázók közül. Továbbra is a Facebook-on kapcsolatot tartunk a fiatalokkal.
A Civil Rádióban a nyár folyamán folytatjuk a nyertesekkel az interjúk készítését. Ezek a műsorok segítenek a következőkben a drogprevenciós filmet alkotóknak, hiszen hasznos információval látják el a filmkészítésre vállalkozókat.
A program eredményeként létrejövő filmeket a BRFK- Bűnmegelőzési Osztálya eljuttatta az ország 35 büntetés végrehajtási intézményébe, a budapesti kerületi kapitányságokra, a megyei kapitányságokra, továbbá ezek DADA oktatóihoz, akik iskolai drogprevenciós oktatómunkájukhoz oktatási segédanyagként felhasználhatják.
A program egyedi, illeszkedik a fiatalok kommunikációs szokásaihoz, épít a fiatalok aktivitására, igényeire, tudására, érdeklődésére. A filmkészítés egy olyan kommunikációs eszköz, ami a résztvevők számára közösségi élményt ad. Korszerű, a fiatalokhoz a leginkább illeszkedő technika.
A filmkészítés során saját maguk gyűjtötték össze a számukra hiteles információkat, és közöltek információkat kortársaik és más nézők számára. Gondolkodtak és elgondolkodtattak.
A létrejött filmalkotások elemzése pedig, megmutatja azokat a hiányosságokat, tévhiteket, gondolkodási sémákat, amiket ismerve a drogprevenció során a szakemberek eredményesebben, hatásosabban tudják feladatukat végezni.
A legjobb alkotók részére további filmek készítéséhez biztosított az Egyesület a megvásárol videokamerákból néhányat. Ezzel újabb lehetőséget kaptak az önkifejezésre a fiatalok.
Az ország 22 településéről érkeztek be az alkotások. A filmeken közvetlenül 104 alkotó dolgozott, és sok segítséget kaptak a szakkörvezetőktől, barátoktól, családtagoktól, egyéb segítőktől. A filmeken 220 szereplővel találkozhattunk.
Tájékoztatás a honlapok látogatottsági adatairól:
http://www.eletrevalo.blogspot.com/ - 1094 látogató,
//eletrevaloegyesulet.gportal.hu – 5000 látogatás,
Internetes film megtekintések száma 2011. július 12-ig:
www.4shared.com oldalról 860 megtekintés.
www.daazo.com oldalon 1271 megtekintés.
Youtube oldalán az alkotók által feltöltött filmek nézettségi adata egyénileg eltérő. Az első helyezést elért filmet rövid idő alatt 1238-szor nézték meg. (A tavalyi győztes filmet /Németh Marianna: Csak még egy kör/ egy év alatt 8138-szor nézték meg a Youtube oldalán.)
Ezt az univerzális drogprevenciós programot sikeresnek, folytatásra érdemesnek gondoljuk együttműködő partnereinkkel együtt. Szeretnénk azonban tovább fejleszteni korábbi elképzelésünket és a drogprevenciónak ezt a több színtéren megvalósuló egyedi formáját professzionálisabbá tenni, továbbá újabb együttműködő partnereket, szakmai szervezeteket bevonni. Konkrét elképzeléseinket reméljük egy újabb pályázati program formájában, megvalósíthatjuk majd. A fiatalok visszajelzései alapján az derült ki számunkra, hogy számítanak a program folytatására. Kezd a program közismertté válni, és ezt jelentős erősségnek gondoljuk. Együttműködő partnereink is várják a folytatást.
2. Drogprevenciós DVD kiadás
A program kapcsolódott egy másik szakmai programunkhoz az Országos drogprevenciós kisfilmkészítő versenyhez. 2010-ben 29 film, és 2011-ben 35 film érkezett a pályázatunkra. Ezekből a filmekből válogattuk ki a DVD-re kerülő alkotásokat.
Mindkét program során a Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya volt az együttműködő partnerünk.
Együttműködött velünk az Országos Rendőr-főkapitányság jogásza.
A DVD gyártását a HD Copy Kft. végezte.
A pályázati program során készítettünk egy reklámfilmet, melynek a készítésében önkéntes is segítette munkánkat.
A program során 1000db „Válogatás az Országos Drogprevenciós Kisfilm-készítő verseny filmjeiből” című DVD került kiadásra.
A programban egy programvezető dolgozott, aki a teljes program lebonyolítását, kapcsolattartást az együttműködő partnerekkel, filmkészítést, és a grafikai tervezést is elvégezte. Egy informatikus, rendszergazda, az Életrevaló Egyesület tagja havi 40 órában (összesen 280 óra) dolgozott. Továbbá a filmben szereplő személy is önkéntes volt, aki az adminisztrációs feladatokban is segített havi 10 órában (70 óra).
A program kommunikációjában a Metacommunications Kft segített, továbbá együttműködő partnerünk, a Civil Rádió.
Az elkészült DVD terjesztésében a BRFK Bűnmegelőzési Osztálya segítségünkre volt. Így a program eredményeként létrejött kiadvány (DVD) eljutott az ország összes megyei kapitányságára, Budapest minden kapitányságára, és ezen keresztül minden DADA programban drogprevenciós oktatást végző előadóhoz. Továbbá az ország területén működő 35 büntetés végrehajtási intézménybe. A díjkiosztó gálán terjesztettük a jelenlévő 120 fő részére, akik az alkotókból, tanárok, intézmények képviselőiből, Kábítószerügyi egyeztető fórumok képviselőiből álltak. Eljuttattuk a kerületi oktatási intézményeknek is a DVD-t. A program zárása után fesztivál látogatóinak, szülőknek, más szakmai civil szervezeteknek is eljutatjuk, illetve promóciós anyagként használjuk fel. De a saját drogprevenciós foglalkozásainkon, és rendezvényeinken is terjesztjük. Hajléktalan ellátó intézményrendszer addiktológiai munkatársaihoz is eljuttattuk a DVD-t.
3. Fiatalok a fiatalokért program:
2011.06.04.-én a Rendőrségi Igazgatási Központban szervezett Országos Drogprevenciós kisfilm-készítő versenyünk díjkiosztó gáláján önkéntes csoportunkból 5 fő önkéntes segített a vendégek fogadásában, a rendezvény fotózásában, filmezésében.
2011.06.23-ára a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei felkérésére elkészítettük Undi Mariska szakmai munkásságát bemutató dokumentumfilmet. A film forgatásán, fotózásán, vágását két önkéntes és egy egyesületi tag végezte. A film bemutatóján a „100 éves a népszálló” Nők a margón, című konferencián került sor. A rendezvényen jelen volt Ráday Mihály, és az Undi család tagjai, akik a festőművésznő hagyatékát gondozzák, továbbá a Gödöllői múzeum vezetői is.
2011 júniusában létrehozta az Életrevaló Egyesület a Facebook oldalán Életrevaló Kreatív Csoportját, ahova önkénteseinket vettük fel.
2011.07.02-án Budapesten, a Szentháromság téren tartották a Civil Fesztivál és Fórum rendezvényt, ahol egyesületünk is részt vett. Itt négy fő önkéntes dolgozott (drogprevenciós program, szervezet bemutatása) az egyesület vezetőjével és egy taggal.
2011 júliusában elkészült a Kreatív csoport weboldala, amit egyik önkéntesünk, (aki azóta tagja lett az egyesületünknek) készített, és az admin feladatokat is ellátja. http://kreativcsoport.tumblr.com/
2011.07.08-án a Civil Rádióban az Egyesületünk Szociopanoráma című műsorában a Kőbányai Kábítószerügyi Egyeztető Fórum mutatkozott be. Ekkor az önkénteseink közül két fő vett részt stúdiólátogatáson, és a helyszínen fotókat készítettek.
2011.07.06-án kortárssegítő képzést tartottunk önkénteseinknek, akik a Sziget Fesztiválon segítették munkánkat. 10 fő vett részt.
2011.07.31-én újabb három önkénteseinknek tartottunk kortárssegítő képzést.
2011.08.05-én két önkéntesünk fiatal vett részt a Civil Rádió stúdiójában egy közös beszélgetésben élő adásban.
2011.08.09. A Sziget Fesztiválon újabb képzést tartottunk a rendezvénysátrunk megnyitása előtti napokban kortárssegítő önkénteseinknek. 18 önkéntes vett részt ezen a képzésen. Interneten meghallgatható a műsor: //eletrevaloegyesulet.gportal.hu/gindex.php?pg=34435376
A Sziget Fesztiválra 2011.08.07-én költöztünk ki. Az első napokban az építés, berendezés, csapatépítés volt a feladat. A rendezvénysátrunkat 2011.08.10-től 2011.08.15-ig üzemeltettük.
Programjaink között szerepelt, hogy az önkénteseink a helyszínen a társszervezetek önkénteseivel interjúkat készítettek, amit később a Civil Rádióban be is mutattunk.
2011.08.19-én került adásban a két héttel korábban stúdióban felvett és megszerkesztett adás. Két önkéntesünk működött közre a műsor elkészítésében. A műsor vendégei Dobozy Péter és Kurdi Barnabás voltak, akik a Drogprevenciós kisfilmverseny egyik nyertes filmjét készítették el. //eletrevaloegyesulet.gportal.hu/gindex.php?pg=34614935
2011.08.27-én, Kőbányán Rendvédelmi napot szervezett a kerület. Itt egy napos drogprevenciós programmal voltunk jelen és öt önkéntes fiatal segítette munkánkat. Az Egyesület vezetőségéből két fő dolgozott, szintén önkéntesként.
2011.09.02-én mutattuk be a Civil Rádióban az önkénteseink által a Sziget fesztiválon készült rádióműsort, aminek a témája az önkéntesség volt. Így mások tapasztalataival is megismerkedhettek önkénteseink, és a hallgatók. A műsor készítésében négy önkéntes fiatal vett részt. Természetesen az Egyesület vezetője, aki a műsor szerkesztője a fiatalok rádiós képzését, és a műsorkészítést segítette.
2011.09.17-én rendeztük meg az önkéntesekből alakult kreatív csoportunk fotókiállítását, akik önmagukat Freak Out kreatív csoportnak nevezték el. A kiállítást Dr. Szász György Munkácsy Mihály-díjas képzőművész nyitotta meg. A Kreatív csoportnak egyéni és csoportos konzultációra is lehetősége volt. Tíz önkéntes fiatal képeiből válogathattunk a kiállításra. A legjobb képekből vászonnagyítást készítettünk. Megvásároltuk a digitális képkeretet, ami a kiállításokon még több digitáliskép, és a fiatalok által készített rövid filmek, spotok bemutatását tette lehetővé. Önkénteseink segítettek a kiállítás előkészítésében, berendezésében, a meghívók kiküldésében, a megnyitó lebonyolításában, és a kiállítás lebontásában 2011.09.24-én.
Az elkészült 100db A4-es képet a fiatalok a Budapesti Módszertani Szociális Központ és intézményei három hajléktalan szállójának ajánlották fel dekorációként.
4. Szociopanoráma a Civil Rádióban:
1999 óta szerkesztjük és vezetjük a Civil Rádióban (FM98 MHz) a Szociopanoráma című szociálpolitikai rovatot. Havonta egy alkalommal, egy órás időtartamban.
2011-ben hírt adtunk: - Szociális Rehabilitációs Alapítvány sikeres önkéntes programjáról;
- Kékvonal Gyermek Krízis Alapítványról,
- II. Országos drogprevenciós kisfilm-készítő versenyről több ízben, továbbá a nyertes alkotókat bemutattuk.
- Kály-Kullai Károly drogprevenciós szakértő, mentálhigiénés szakember a kábítószerügyi stratégia alakulásáról számolt be.
-Daazo.com fiatal filmesek csatornája bemutatkozott.
- Menhely Alapítvány kulcstartó programja is vendégünk volt.
Bemutattuk a Kőbányai Kábítószerügyi Egyeztető Fórumot is többek között.
5. Tíz éve indult a Hétpecsét című műsorunk a Civil Rádióban:
Szabados György vezetésével ma is hallható. Ez a felekezetközi műsor több elismerést kapott már a hallgatóktól. Változatlan formában hallgatható a műsor 2011-ben is a Civil Rádióban (FM98 MHz). A műsor archívum megtalálható ezen a linken:
http://cid-ce403ed5b4675896.office.live.com/browse.aspx/.Public
6. MADÁSZSZ tagság(Magyar Drogprevenciós és Ártalomcsökkentő Szervezetek Szövetsége) szakmai kapcsolatokat építünk a társszervezetekkel.
|