Közhasznúsági jelentés 2001
Életrevaló Karitatív Egyesület
Közhasznú jelentés
2001
Az Életrevaló Karitatív Egyesület 1999. Május 27-én alakult, ekkor tartotta alakuló közgyűlését. Az egyesületet 11 fő hozta létre. Az alapszabályt elfogadta a közgyűlés. Elnöknek Maradi Istvánt választottuk meg. Ekkor választottuk meg az Elnöki Team tagjait is: Takács Géza, Takács Gézáné, Borsos Csilla, és Szabóné Bánfalvi Katalin személyében.
Az Életrevaló Karitatív Egyesület célja, hogy Érd és Budapest területén élő mentális, szociális vagy egyéb okból krízis helyzetbe került veszélyeztetett gyermekek, fiatalok, családok részére olyan három egységből álló, egymást támogató intézményrendszert szervezzen és működtessen, amely szociális, karitatív szolgálat végzését vállalja keresztény szellemben a megcélzott társadalmi réteg megsegítésére.
Az Egyesület célja a gyermekek családban történő nevelésének elősegítése érdekében, együttműködve a területen működő gyermekjóléti szolgálattal, az állami, karitatív, és civil szervezetekkel, önként igénybe vehető alapellátás keretében a családban nevelkedő rászoruló gyermekeket ideiglenes jelleggel az életkorához, egészségi állapotához és egyéb szükségleteihez igazodó teljes körű ellátást biztosító átmeneti gondozásban részesítse. Az átmeneti gondozásban részesített gyermekek gondozásának és nevelésének célja ideiglenesen pótolja a gyermekgondozásában akadályoztatott szülő gondoskodását, illetve együttes elhelyezést és ellátást biztosítson a szülő és gyermeke számára ha otthontalanná váltak, illetve ha nem váltak otthontalanná, de átmeneti elhelyezésük biztosíthatja kizárólag a gyermek veszélyeztetettségének, a család krízishelyzetének megszűnését (alkohol, drog, elemi kár…stb.) elhárítását.
Az 1997. Évi XXXI. Tv 45.§ (3) bekezdése alapján az Egyesület elsődleges alapelvének tartja, hogy a 14. Életévét be nem töltött gyermeket szüleitől elválasztani csak kivételesen indokolt esetben lehet. Ennek érdekében célja, hogy a gyermekek átmeneti gondozásának helyén otthontalanná vált szülője is elhelyezhető legyen. Elhelyezésük az Egyesület Gyermekek és családok Átmeneti Otthonában történne a Gyermekvédelmi törvény 51. §. (1)-(2) bekezdésében meghatározott feladatok ellátására.
Az Egyesület célja intenzív, kölcsönös együttműködésen alapuló szociális munkával gyakorlati prevenció, reszocializáció és reintegráció megvalósítása.
A családokat leggyakrabban valamelyik családtag alkoholizáló életmódja sodorja krízishelyzetbe. Célja az Egyesületnek a családok reintegrációja érdekében a Gyermekek és Családok Átmeneti Otthonának működését eredményesebbé tevő, az adott településen élő alkoholbetegek részére Iszákos Mentő Szolgálat létrehozása, szervezése, kialakítása, működtetése.
Mivel az alkohol betegségből való szabadulás nem rábeszélés kérdése, ezért ezeknek a betegeknek keresztény alapokon nyugvó, szakorvosi segítséggel támogatott Iszákos Mentő Szolgálat létrehozása, építése, fenntartása is célja az Egyesületnek a szolgáltatásokat saját kérésükre az Egyesület által működtetendő intézményrendszer szolgáltatásait igénybevevők részére.
Az Egyesület minden rászoruló fiatal, gyermek, család és alkoholfüggő személynek nyújtja szolgáltatásait a közhasznú szervezetekről szóló 1997. Évi CLVI. Törvény 26.§ © pontjában1., 2. És 10. Sorszám alatt felsorolt tevékenységek kifejtésével az alábbiak szerint:
- egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító-, egészségügyi rehabilitációs tevékenység,
- szociális tevékenység, családsegítés, időskorúak gondozása,
- Gyermek és ifjúságvédelem, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet.
A Pest Megyei Bíróság az Életrevaló Karitatív Egyesületet, mint kiemelten közhasznú szervezetnek minősülő társadalmi szervezetet TE szám alatt vette nyilvántartásba 1999. május 27-én Az erről szóló végzés 1999. Június 25-én emelkedett jogerőre.
I. Számviteli beszámoló:
Bevételek (Forint)
Nyitó vagyon 2001.01.01. 218000
Tagdíjból származó bevételek 8205
Államháztartás alrendszerétől származó bevételek 982000
Pályázati úton elnyert támogatás 680000
Egyéb bevételek 211000
Bevételek összesen: 1881000 Ft
Költségek(Forint):
Működési költségek:1740000
Költségek összesen: 1740000Ft
Záróvagyon: 2001.12.31. 357417 Ft
Bankszámlaegyenlege: 357417 Ft
Házipénztár egyenlege: 0
2.Költségvetési támogatás felhasználása:
Drog-prevenciós kiadvány szerkesztése 300000Ft
Drog-prevenciós országos program a középiskolákban 880256 Ft
Drog-prevenciós országos program az általános iskolákban 225000 Ft
Ügyviteli költség, közjegyzői szolgáltatás, bankköltség 100000 Ft
3. A vagyon felhasználásával kapcsolatos kimutatás 2001. év
Megnevezés Tárgyév
Saját tőke 0
Induló tőke 0
Jegyzett tőke 0
Tőkeváltozás 0
Tárgyévi eredmény 0
A közhasznú tevékenységből származó bevételeket a közhasznú tevékenység költségeire fordítottuk.
4. A cél szerinti juttatások kimutatása
5. Kimutatás a központi költségvetési szervtől, az elkülönített állami pénzalapoktól, a kisebbségi települési önkormányzattól, a települési önkormányzatok társulásától és mindezek szerveitől kapott támogatás értékéről:
Egyesületünk 2001. Évben az alábbi támogatásokat kapta a közhasznú tevékenységének folytatásához:
Támogató szerv Dátum Támogatás összege:
Ifjúsági és Sportminisztérium 2001.12.22. 300000 Ft
Ifjúsági és Sportminisztérium 2001.10.29 201647 Ft
Pest Megyei Önkormányzat Hivatala EÜ. Alap 2001.07.12. 225000 Ft
Magyar Országgyűlés Társadalmi Szervezetek Bizottsága 2001.05.24. 100000 Ft
Ifjúsági és Sportminisztérium 2001.04.09. 110311 Ft
Egészségügyi Minisztérium 2001.04.06. 500000 Ft
Ifjúsági és Sportminisztérium 2001.02.28. 68298 Ft
6. A közhasznú szervezet tisztségviselőinek nyújtott juttatások értéke, illetve összege:
A kiemelten közhasznú szervezet tisztségviselői nem részesültek juttatásokban.
7. A közhasznú tevékenységről szóló rövid tartalmi beszámoló:
1999. augusztus 13-a óta kéthetente harminc perces műsoridőben szerkeszti és vezeti Egyesületünk a budapesti, non-profit Civil Rádióban (FM 98 Mhz) a Szociopanoráma című szociálpolitikai rovatot. Felelős: Preszl Éva (Takács Gézáné).
Hétpecsét címmel ugyancsak a Civil Rádióban 2000. szeptember 01-től kéthetente szombaton egy órás műsoridőben keresztény rovatot szerkesztünk és vezetünk. A műsorokat készíti és vezeti: Szabados György.
2001-ben zárult az Ifjúsági és Sportminisztérium és az Egészségügyi Minisztérium támogatásával létrejött Országos drog-prevenciós program a középiskolákban programunk. Közel 1000 diák vett részt a programban a 15 iskolából.
Program megvalósítói: Lengyel Krisztina, Hederics Zoltánné és Takács Gézáné voltak.
2001 szeptemberében kezdtük szervezni az Országos drog-prevenciós program az általános iskolákban projektünket. 15 iskola részvételével folyik jelenleg is ez a program. A programért felelős személyek : Somogyiné Berkes Magdolna és Takács Gézáné.
2001. július 31-től, augusztus 7-ig a fővárosban, a fiataloknak szóló egyik legnagyobb rendezvényen, a Pepsi Sziget 2001 Fesztiválon aktívan részt vettünk 13 fő önkéntessel. Az Egyesület sátrában drog-prevenciós szórólapokat adtunk a fiataloknak, melyek olyan leveleket tartalmaztak, amit kortársaik írtak a középiskolás drog-prevenciós program során. Volt lehetőségünk kérdőíves adatfelvételre is a szigetlakók között drog-prevenciós témában. Az Egyesületünkről tájékoztató anyagokat nézhettek meg a kitelepített számítógépen. Természetesen a jövőbeli munkánkhoz is sok támpontot kaptunk a helyszínen folytatott beszélgetésekből. A Sziget Fesztivál ideje alatt élő műsort is adtunk a Civil Rádióban, mint együttműködő szervezet.
A program szervezésében és lebonyolításában részt vettek: Lengyel Krisztina, Takács Gézáné.
Imacsoportok működése
A 2000 évi pályázati program lezárása után két imacsoport maradt fenn, az egyik az érdi, a másik a József utcai Baptista Gyülekezetben működő Mustármag Imacsoport, akik heti rendszerességgel jönnek össze, és a gyülekezeti lapban rendszeresen tudósítanak tevékenységükről, az Egyesületünkről és gondolataikról.
Az Elnöki Team üléseit három alkalommal hívtuk össze, melyeken a feladatokról és a működéssel, gazdálkodással kapcsolatos beszámolók és ellenőrzésekről volt szó.
Rendezvényeken való részvétel:
A Civil Társadalom Fejlődéséért Alapítvány nyári, Non-profit Kollégiumán két fő vett részt. A szervezetfejlesztésről és az adományszervezésről volt szó.
Résztvevők: Lengyel Krisztina, Takács Gézáné.
Részt vettünk szakmai konferenciákon is.
Együttműködő szervezetek 2001-ben:
Baptista Egyház József utcai Gyülekezete
Civil Rádió
Adományozók 2001-ben:
Baptista Gyülekezet Bp. József u. 12
Magyar Nemzeti Bank Közjóért Alapítványa
CLC Keresztény Könyvesbolt (tartós adományozási szerződés)
Napsugár ABC , Érd (tartós adományozási szerződés)
Brau Union Hungária Sörgyárak Rt. Sopron
Gerő Sándorné
Lengyel Krisztina
Takács Gézáné
Simon Viola
Cseh József vállalkozó
Tervek 2002-es évre:
- Drog-prevenciós program indítása az ország szakiskoláiban.
- Drog-prevenciós program az ország általános iskoláiban.
- Szociopanoráma a Civil Rádióban
- Hétpecsét a Civil Rádióban
- Sziget Fesztivál 2002-ön részvétel Drogmentes függőnap címmel.
- Szervezetfejlesztés, szakmai koncepció kidolgozása
- Adományszervezés
Érd, 2002-05-11
|